A Birman macska nem csak fenséges megjelenésével, rendkívüli intelligenciájával is kitűnik a többi fajta közül.
Az Egyesült Államokban, Angliában és Franciaországban rendkívül népszerű, mégis megőrizte exkluzivitását, elkerülve, hogy tömegmacskává váljon.
Természetét leginkább a harmónia és az arany középút jellemzi, amely tükrözi a cica viselkedését és igényeit.
A Birman macska mélyen kötődik gazdájához, igényli a figyelmet és a szeretetet, ugyanakkor sosem tolakodó vagy követelőző. Ezen cicafajta kedves, alkalmazkodó és szeretetteljes családtaggá válik, aki képes harmóniában élni a környezetével.
Ha egy olyan négylábú társat keresel, aki figyelemmel kíséri a lépéseid, aki mindig meghallgat és akinek még a csodaszép, kék szeméből is árad a szeretet és a ragaszkodás, akkor a Burmai Szent templommacska tökéletes választás a számodra. Cicáink még a legfinomabb rezgésekre is érzékenyek, szeretetükkel pedig készen állnak elárasztani Téged – hiszen gazdájuk a világot jelenti nekik.
A Birman cicák személyisége sokféle lehet – van, aki kíváncsian közeledik az idegenekhez, míg mások visszahúzódóbbak, és több időt kérnek, hogy megnyíljanak. Egyes Birmanok játékosan lopkodják a hajgumikat, míg mások a fürdőkád vizében szeretnek „halászni”.
Bár minden cica egyedi, a Birman macskák általában kiegyensúlyozottak: a legaktívabb Birman sem lesz olyan élénk, mint egy sziámi, de még a legnyugodtabb Birman is élénkebb, mint egy perzsa macska.
Ahogy egy vevőnk fogalmazott: „Ez a cica gyönyörű, de a lelke még sokkal szebb.”
A Birman macskák tenyésztése során a legfontosabb szempont a harmónia fenntartása.
Mind a külső megjelenésük, mind a természetük ezen elv mentén alakul. A Birmanok közepes termetűek, erős csontozattal és rövid lábakkal rendelkeznek, fejük kerek, homlokuk enyhén domború. A fülük sem túl nagy, sem túl kicsi, a szemük pedig mindig azúrkék, mandula alakú. Az orruk hossza is kiegyensúlyozott – sem túl rövid, mint a perzsáké, sem túl hosszú, mint a sziámiké.
A kandúrok általában nagyobbak és súlyosabbak, mint a nőstények, amelyek könnyedek és légiesek. Bundájuk félhosszú és selymes tapintású, amely különösen kellemes érzést nyújt, amikor megsimogatjuk őket.
A szőrzetük színei a klasszikus sziámi mintákat követik.
A színekről egy informatív blogcikket is készítettünk, ami elérhető a weboldalunkon!
Az aljszőrzete minimális, ennek köszönhetően nem igényel különösebb gondozást, színe a világos elefántcsont színűtől, a kávébarnáig terjed. A Birman macskák jellegzetessége a hófehér „zoknik” és „papucsok,” amelyek szimmetrikusan helyezkednek el a lábaikon. Ezek a jegyek különösen fontosak a kiállításokon, de sajnos nem minden esetben öröklődnek tökéletesen. Még a kiváló „papuccsal” rendelkező szülők utódai között is lehetnek kevésbé szimmetrikus példányok, és fordítva. A Birman cicák farkának hosszú, zászlós szőrzete és mélykék szemei további eleganciát kölcsönöznek megjelenésüknek.
Ami pedig a történetét illeti, ott teljes a zűrzavar: a mai realista világunkban hihetetlennek tűnő legendáktól, a pontos adatokig semmi sem biztos talán csak két tény:
A Birman macska eredetéről számos legenda és történet kering – ahogy fentebb említettük is –, amelyek közül egyik sem nyert teljes bizonyosságot.
A nevét a legendáról kapta: Burmai Szent Templom Macska.
Visszarepülünk az időben a középkori Burmába, azon belül is egy eldugott kolostorba, ahol a papok a fehér középszőrű cicáikkal éltek.
Egyik nap gaz rablótámadás érte őket, és az egyik papot (Mun Hat, aki az egész életét a kék szemű istennő, Cun Kiang Se tiszteletének, imádatának szentelte), meggyilkolták.
Ekkor Isteni csoda történt és a cicák mind átváltoztak kékszeművé, aranybarna selymes szőrűvé, és fehér lábaik lettek. Az isteni jegyek megjelenése annyira megzavarta a rablókat, hogy a szerzetesek könnyedén visszaverhették őket.
Ezt a történetet először egy tenyésztő jegyezte le 1924-ben. A fajta története a feledés homályába merül.
Más források egy 1919-ben Burmából Franciaországba csempészett párról szólnak, akinek a hím tagja az utazás során elpusztult, de a nőstény már vemhes volt és innen származtatják a fajtát. Szerintünk bátran kijelenthetjük, hogy francia eredetű fajta.
Az első dokumentálás
A Birman macska első dokumentált megjelenése 1926-ban, Párizsban történt egy kiállításon. Azóta is számos vita folyik az eredetéről, de a fajta népszerűsége töretlen maradt. A legenda és a rejtélyek ellenére a Birman macska ma már Franciaország egyik büszkesége, és világszerte elismert és kedvelt fajta.
Szeretnéd megtudni miképp gyarapíthatod családod egy gyönyörű, szeretetteli Birman kiscicával? Kattints a lentebb látható gombra!