- Mennyibe kerül egy Burmai Szent Templommacska kölyök?
Nos erre a kérdésre nem egyszerű válaszolni.
- Milyen minőségű Birman kiscia árára vagyunk kíváncsiak?
Hiszen megkülönbözetünk elsősorban családtagnak ajánlott kölyköt, lehet tenyésztési minőségű egy Burmai Szent Templommacska és persze lehet olyan tökéletes jegyekkel rendelkező a Birman cica, hogy akár versenyzésre is ajánlott. Nyilván az ára is ebben a sorrendben emelkedik.

Az sem mindegy, hogy milyen kennelből származik a Birman cicánk. Hiszen kennel és kennel, tenyésztő és tenyésző között hatalmas különbségek vannak.
- Mi határozza meg ezt a különbséget? Mitől lesz egy kennel prémium kennel, vagy átlagos, vagy szaporító?
Ez annyira összetett kérdés, hogy erről külön blog bejegyzésben fogok foglalkozni. Itt csak vázlatosan érintve válaszolom meg.
Az idő, munka, pénz, szakmai tudás, elhivatottság és ezen összetevők tényleges befektetése és ráfordítása. Mindez szerves részét képezi annak a Burmai Szent Templommacska kiscicának, akit majd ténylegesen hazaviszünk és innentől kezdve életünk, mindennapjaink részét képezi, remélhetőleg akár 15-20 évig!
A Burmai Szent Templommacska vagy más néven Birman macska közép áru a macska fajták között. Vannak nála sokkal olcsóbb és drágább fajták is. Nálam a Saba / Sabacat kennelben az aktuális ár, hogy nem emeltem árat 2024 évhez képest jelenleg 1000-2000 Euró között van.

Van egy lovas közmondás és nekem mindig ez jut az eszembe, amikor a Birman macska árát kérdezik, hiszen nagyon hosszú ideje, nem csak macskákkal és kutyákkal de lovakkal is foglalkozom.
„Az olcsó lónál nincs drágább!!!”
Ez pont így igaz minden kisállatra, fajtatenyészetből származó kutyára és macskára is!!! Természetesen nem csak a Birman macskára. 🙂
Lovak esetében nagyon egyszerű belátni ezt a tényt. Olyan magas az éves fenntartási költsége, hogy pár év alatt ráköltjük a vételár többszörösét. Pont ennyibe, vagy még sokkal többe kerül fenntartani egy kevésbé, kényelmes, könnyen kezelhető lovat is és akkor továbbra is csak egy Trabanttal autózunk, de már több BMW árát ráköltöttük.
Remélem érthető a hasonlatom.
Kutyák, macskák esetében nem olyan magas az éves költség. Birman macska esetében pedig, még ha mindenből a legjobbat vásároljuk is számára továbbra sem megterhelő egy átlag család jövedelme esetében.
DE!!!
Mint minden velünk élő, számunkra kedves kisállat esetében, megszeretjük kedvencünket, családtagként beilleszkedik hozzánk. És innentől kezdve, ha valami probléma akad vele, azt nem csak anyagi veszteségként, hanem lelki traumaként éljük meg!!!
Sajnos, erről a szempontról nagyon sokan megfelejtkeznek a vásárlásnál. Pedig ha baj van akkor könnyen lehet nagy baj. Gondolok itt a csillagos egekbe szökő állatorvosi költségéről. Bocsánat de tenyésztők között a piacról vásárolt kisállatokra, csak annyit szoktunk mondani, „hogy az állatorvosoknak is meg kell élnie valamiből”…. 🙂
Véleményem szerint nagyon meggondolandó, hogy honnan származik az a kisállat. aki családunk részét fogja képezni. Sokkal jobban megéri az egyszeri, komoly anyagi ráfordítás, mint később a csalódás és az állatorvosokhoz való szaladgálás.
Ha nem áll rendelkezésre a teljes összeg, akkor várjunk inkább és vásároljunk 1 vagy 2 év múlva, hiszen hosszú távra tervezzük a Birman cicát magunk mellé. Nálam 12 éve jól működik az előjegyzési rendszer. Mindenkinek 1 év áll rendelkezésére a kiscica kiválasztására. 🙂
Ha már fajta tenyésztett kisállatban gondolkodunk, akkor olyat vásároljunk, aki a fajtát valóban méltón képviseli. Ne vegyünk olcsóbban „olyasmi”, „hasonló” kisállatot. Saját fajtám esetében nyugodtan kijelenthetem, hogy szörnyű milyen Birman macskákat lehet törzskönyvvel is!!! venni. Sokszor még kiállításokon is látok olyan egyedeket, akik esetében, még a fajta sem felismerhető!!!
A magyar kutya és macska tenyésztők nagyon jók a nemzetközi mezőnyhöz képest. Viszont sokan nem rendelkeznek, megfelelő szakmai tudással és önbizalommal, pedig lenne mire büszkének lennünk! 🙂
Egy maroknyi macskatenyésztő van csupán, akik hosszú évek óta rendszeresen versenyeznek nemzetközi kiállításokon és munkájukkal segítik a minőségi tenyésztést és a fajták, nemesítését, megőrzését.
Tőlük vásárolt kisállatokkal nem csak a vásárlók magukkal teszik a legjobbat, de még aktívan hozzá is járulnak az általuk választott „szerelem” fajta minőségének megőrzéséhez, ha egy arra elhivatott, és elkötelezett tenyésztőt választunk kiskedvencünk beszerzéséhez. 🙂
Végül, szeretnék megkérni minden önkéntes állatvédő aktivistát, hogy ne árasszon el nagy mennyiségű kommenttel, hogy miért az utcáról vigyünk haza, vagy menhelyről fogadjunk be kisállatot!
Igen nagyon nemes dolog a bajba jutott kisállatok megsegítése! Ebben a cikkben viszont valami egészen másról van szó. És még mielőtt nekem ugranának, hogy persze a tenyésztő… Én magam hoztam létre, és üzemeltettem magán állatmenhelyet. Amire nagyon büszke vagyok, hiszen teljesen egyedül, saját jövedelmemből ( nem adományokból), saját munkámat belefektetve üzemeltettem nem csak kutya, macska, de tényleges állatmenhelyet. Ahol helyet kapott, a rókától a varjúig, görénytől a mosómedvéig, óriáskígyótól a nyulakig mindenki, aki segítségre szorult.
A minőségi fajtatenyésztés, amit ugyanilyen elkötelezettséggel csinálok, higiéniai szempontból véleményem szerint összeegyeztethetetlen a állatmentéssel.
Mindkettőre szükség van és nem egymást támadva, csak segítve lehet és szabad róla beszélni. 🙂
