Birman macskák párosodási szertartása, avagy hogyan készül a kiscica

Már biológusként is sokat foglalkoztatott a macskák párzása, de most a napokban olyan szerencsében volt részem hogy a szakirodalom ismerete után személyesen is láthattam a cicák szertartását. Előbb egy kis elmélet:

A házi macskák, mint tudjuk az emlősökhöz tartoznak párzási szokásaik tekintetében, viszont kicsit sem nevezhetőek átlagosnak. A nőstények párzás idején igyekeznek minél több hímmel is kapcsolatba kerülni. A kandúrok körbeállják a nőstényt és verekednek nem azért, hogy kié lesz a fedezési jog csakis a sorrendért!  Maga az aktus igen hangos és harcias. Ki ne látott, hallott volna az út közepén óbégató macskákat. Azt viszont kevesen tudják miért is így zajlik az utódnemzés. A kandúrok péniszén pici, apró tüske szerű képződmények vannak. Amikor a behatolás van, a tüskék lesimulnak, viszont amikor a hímivarsejtek már a nőstény testébe kerültek és a kandúr távozni készül, a tüskék kimerevednek és végigsértik a nőstény ivarszervét. Nem kis fájdalmat okozva neki. Ez a fájdalom inger váltja ki az ovulációt, vagyis az érett petesejt kilökődését. Ezzel a módszerrel sikerült elérniük, hogy a párzások döntő többsége azonnal megtermékenyítéssel végződik. Kívülről csak annyi látszik, hogy a kandúr rendkívül félve, megfontoltan közelít a nőstény felé, aki a földön fekve, csípőét felfelé, farkát félretartva kínálja fel magát. Egy gyors mozdulattal a nőstény hátán terem és nyakát harapva a földre szorítja. A párzást követően pedig gyorsan próbál kitérni a nőstény haragja elől, aki bizony kimeresztett karmos pofonokkal hálálja meg a dolgot. Ezután a földön hempergőzés következik, ami szintén segít a hímivarsejtek gyorsabb haladását az úton lévő petesejt felé.

Néhány érdekesség még: Dokumentáltak már nőstényeket, ahol a születendő kölykök 3 különböző genetikával rendelkeztek, tehát 3 különböző kandúrtól származtak. Hihetetlen, bár szintén leírtak olyan nőstényt, aki 2 hét különbséggel életképes utódokat hozott világra. Erre a magyarázat csakis a kétszarvú méh működésében rejlik.

Ennyire a részletekbe viszont már nem szeretnék belemerülni. Nézzük inkább meg, miben különbözik a Birman cica szexualitása. De ez már csak a következő Blog bejegyzésbe fér bele.

primadonna
primadonna

További hírek

Burmai Szent Templommacska prémium kennel

Élő kisállatot Húsvétra?!

Birman macska ára?

Miért jó neked, ha Birman cicád díjnyertes szülőktől származik?

2025 év tervei a Saba Birman kennelben

10  érv, hogy miért Burmai Szent Templommacskát válasszál!